Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu protesto ederken gözaltına alınan 25 öğretmen serbest bırakıldı

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu Milli Eğitim Bakanlığı önünde protesto ettiği için gözaltına alınan Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası’ndan 25 öğretmen serbest bırakıldı. Öğretmenler, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun Meclis’te görüşüldüğü süre boyunca MEB önünde oturma eylemi başlatma kararı almıştı.

Anka’nın aktardığına göre götürüldükleri karakollarda ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakılan öğretmenler, eylemlerini sürdürdükleri Milli Egemenlik Parkı’na geri döndü. Öğretmenler eyleme Milli Eğitim Bakanlığı önünde devam edecek. 

Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağının TBMM’de görüşüldüğü süre boyunca Milli Eğitim Bakanlığı önünde oturma eylemi yapacaklarını belirten öğretmenlerin yaptığı açıklama şöyle:

“İşveren dernekleriyle görüştüğümüzde kendileri, Maliyette eşitlik talep ettiklerini, taban maaş uygulamasını toptan reddetmediklerini ifade etti. Biz, kamudaki maliyet eşitliğini sürecin önünün açılması açısından ifade eden bir öneriyi tekrar bakanlığa ilettik. Bugün gelinen noktada ne öğretmenlik meslek kanununda ne 5580 sayılı Özel Öğretmen Kanunu’nda ne de yönetmelikte herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Bugünden itibaren Öğretmenlik Meslek Kanunu, TBMM Milli Eğitim Komisyonu’ndadır. Özel Sektör Öğretmenler Sendikası olarak öğretmenlik mesleğini korumak, saygınlığını artırmak, ‘bize söz değil, yasa lazım’ diyen bir yaklaşımla Milli Eğitim Bakanlığı’nın önünde Öğretmenlik Meslek Kanunu TBMM’de görüşüldüğü süre boyunca oturma eylemi başlatıyoruz.”


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x