Moritanya açıklarında mülteci teknesi alabora oldu: 89 ölü

Batı Afrika ülkesi Moritanya’da mültecileri taşıyan bir teknenin alabora olması sonucu en az 89 kişi hayatını kaybetti. Moritanya devlet basını ve yerel bir yetkili, bu hafta başında Moritanya kıyıları açıklarında batan teknede Avrupa’ya gitmeye çalışan mültecilerin olduğunu, teknedeki onlarca kişinin ise halen kayıp olduğunu aktardı.

The Guardian gazetesinin aktardığına göre, Moritanya devlet haber ajansı, büyük bir geleneksel balıkçı teknesinin 1 Temmuz Pazartesi günü Atlas Okyanusu’nda, ülkenin güneybatısındaki Ndiago kentinin yaklaşık 2,5 deniz mili açıklarında alabora olduğunu kaydetti. Habere göre, Moritanya Sahil Güvenliği, bu olayın ardından teknede bulunan 89 kişinin cesetlerine ulaştı. Ajans, tekneden sağ kurtulan kişilerin anlatımlarına dayanarak aktardığı haberinde, teknenin Senegal-Gambiya sınırından yola çıktığını ve teknede 170 yolcunun bulunduğunu kaydetti. 72 kişinin halen kayıp olduğu ifade edildi.

‘SAHİL GÜVENLİK, BİRİ ÇOCUK DOKUZ KİŞİYİ KURTARDI’

Üst düzey bir yerel yönetim yetkilisi de kimliğinin gizli kalması koşuluyla AFP’ye yaptığı açıklamada, benzer bir bilgi verdi. Devlet haber ajansı ise Sahil Güvenlik’in dokuz kişiyi kurtardığını, bu kişilerin arasında 5 yaşındaki bir kız çocuğun da olduğunu aktardı.

Atlas Okyanusu, özellikle güçlü akıntılar sebebiyle tehlikeli bir göç rotası. Ancak, Akdeniz’de mülteci teknelerine yönelik izleme ve devriye faaliyetlerinin artması üzerine mülteciler bu rotayı takip ederek de Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışıyor. İspanya hükümetinin verdiği bilgilere göre, 2023 yılında Kanarya Adaları’na ulaşan mültecilerin sayısı, bir önceki yıla göre iki kattan fazla artarak 39 bin 910’a yükselmişti. İspanya merkezli Caminando Fronteras isimli STK’nin verilerine göre ise bu yılın ilk beş ayında İspanya’ya ulaşmaya çalışırken hayatını kaybeden mülteci sayısı 5 binin üzerinde. Bu, günde 33 can kaybı demek.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x